NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.
Vloženo 30. 08. 2017.
V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ SE BUDE OPĚT KONAT AKCE "BRÁNY MĚSTA DOKOŘÁN"
Zakladatel Nového Města nad Metují opět po roce převezme od starosty vládu nad městem.

Jan Černčický z Kácova založil Nové Město nad Metují v roce 1501. Po více než 516 letech, 9. září 2017, opět jako každoročně navštíví své město, aby se na jeden den ujal vlády.

"Dny evropského dědictví jsou tradiční akcí, která symbolicky uzavírá hlavní turistickou sezónu. Celá akce začne v 9 hodin ráno historickým průvodem.
Ten půjde od zimního stadionu v Krčíně na Husovo náměstí, kde zakladatel města převezme z rukou starosty klíč od města a začne jeho jednodenní vláda.
Ihned poté bude na náměstí zahájen bohatý kulturní program, který potrvá až do 18. hodiny. Již tradičními doprovodnými akcemi jsou zámecké trhy a novoměstské vinobraní,"
vysvětluje starosta Petr Hable.

Po celý den bude pro návštěvníky otevřeno několik kulturních památek nejen v Novém Městě nad Metují, ale také v Náchodě, který se spolupodílí na pořadatelství letošního ročníku Dnů evropského dědictví. V průběhu celého dne bude na trase Nové Město nad Metují - Náchod - Kramolna kyvadlově v půlhodinových intervalech jezdit bezplatná autobusová doprava, a to až do 18.00 hodin.

V Novém Městě nad Metují bude otevřeno celkem pět památek - Městské muzeum, Městská galerie Zázvorka, Zámek rodiny Bartoň-Dobenín, Historické sklepení Střední školy a Základní školy na Husově náměstí a v rámci oslav 125. výročí svého založení i Základní škola Komenského.

V Náchodě se tento den budou od 10 do 21 hodin konat tradiční Kuronské slavnosti. Otevřeny zde budou tyto památky: kostel sv. Jana Křtitele na Starém Městě, Muzeum kočárků, panenek a patentních listin, Park osobností města Náchoda, Výstavní síň Jana Letzela, Regionální muzeum, Výstavní síň Regionálního muzea.


Za nabídnuté materiály děkuji paní Evě Kupkové.
Jindřich Buchal.