NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.
UNIKÁTNÍ AKCE V NOVÉM MĚSTĚ NAD METUJÍ
SMÍŠENÝ PĚVECKÝ SBOR KÁCOV VYSTOUPIL SPOLEČNĚ S HRADIŠŤANEM

Vloženo 07.12.2018Představme si nejdříve oba účinkující soubory:


Smíšený pěvecký sbor Kácov, Nové Město nad Metují.

SBOR S MNOHALETOU TRADICÍ
"Kácov", tak se nejmenuje pouze městys nacházející se v okrese Kutná Hora nebo barokní zámek, který tam leží, ale také pěvecký sbor z Nového Města nad Metují. Ten se na hudebním poli pohybuje už celých 15 let. O tom, že práci, které se věnuje, odvádí dobře, svědčí řada medailí získaných u nás i ve světě. Stejně jako je zmíněný zámek ozdobou stejnojmennému městysu, je i pěvecký sbor Kácov jednou z ozdob svého města.

Když před sto čtyřiceti lety, tedy v roce 1876, vznikal pěvecký a hudební spolek Kácov, mohlo se zakladatelům jen zdát o tom, že jeho tradice přetrvá až do nového tisíciletí. Ačkoliv v padesátých letech 20. století jeho působení přerušila nepřízeň osudu v podobě časů, které ochotnickým aktivitám nepřály, jeho hlavní myšlenka nezanikla. Na přetrženou nit se o několik let později pokusil navázat sbormistr František Krahulec. V roce 1978 založil vlastní Ženský pěvecký sbor, ze kterého si přál mít sbor smíšený. Svůj záměr k úspěšné realizaci bohužel nedovedl.

Ke zdárnému cíli došel sbor až pod vedením Jaroslava Rybáčka, který se za dirigentský pultík postavil v září roku 2000. Novému sbormistrovi se podařilo obohatit řady něžného pohlaví také o hlasy mužské a Smíšený pěvecký sbor Kácov byl tak znovu na světě, vyzbrojen zhruba šedesáti členy. Přibližně třicet hlasivek patřilo dámám a druhá polovina pánům. Kdo z nich mohl tenkrát tušit, jaké úspěchy sbor sklidí během své cesty hudebním světem? Síně slávy

Domácími vodami je pro sbor Kácov jeho rodné Nové Město nad Metují a okolí, kde pravidelně vystupuje na mnoha koncertech. Už od svého vzniku často navštěvuje také nejrůznější festivaly a soutěže, a to nejen ve své domovině, ale i za jejími hranicemi. Během svého působení na hudebním poli koncertoval několikrát po boku Novoměstského orchestru, v roce 2013 vystoupil v České Skalici během Vánočního koncertu společně s věhlasným Hradišťanem.

V roce 2004 uspěl hned ve dvou kategoriích na mezinárodní soutěži pěveckých sborů Mundi cantant v Olomouci, domů si odvážel první a druhou cenu. V roce 2007 vyrazil do německého města Wernigerode, kde si na mezinárodní soutěži Johannese Brahmse vyzpíval stříbro. Na poličku slávy přibyla v následujícím roce také dvě bronzová pásma z festivalu v polských Sopotech, rok 2010 rozšířil sbírky o další stříbrnou medaili z Olomouce. První příčku na seznamu úspěchů však prozatím zabírají dva kovy nejcennější - zlaté medaile, které si onen reprezentant ryze amatérského sborového zpívání přivezl v roce 2012 ze sousedního Slovenska. Konkrétně se jednalo o pěveckou soutěž Festa Choralis v Bratislavě, kde Kácov bojoval o prvenství hned ve dvou kategoriích, a to smíšené sbory a lidové písně. A vyhrál.

Taktovka Jiřího Skopala
Svůj podíl na tomto úspěchu má bezpochyby také Jiří Skopal, který se kácovské taktovky ujal v roce 2011 a od té doby pokračuje na dalším uměleckém rozvoji tělesa. Se sbormistrovským uměním má dlouholeté zkušenosti, věnoval se mu totiž už jeho otec Jiří a hudba byla tak jeho společníkem od dětství. Sám hraje na housle, jako chlapec zpíval ve sboru. Když se po gymnaziálních studiích rozhodoval, kam dál směřovat, promluvila i zde láska k hudbě a jeho kroky tak vedly na Univerzitu Hradec Králové, kde zvolil studium hudební výchovy a sbormistrovství. Tím to ale nekončilo. V oblasti dirigování se dále vzdělával na Konzervatoři Pardubice i na sbormistrovském kurzu na Northern Illinois Univerzity.
S prosazováním v oboru nikterak neotálel a dirigentské profesi se začal věnovat už během studií. Jeho taktovka dovedla několik sborů k řadě ocenění, podílel se na natočení několika hudebních nosičů a na své sbormistrovské cestě absolvoval se svými svěřenci desítky koncertů. Dodnes setrvává na Hudební katedře hradecké vysoké školy, nikoliv však jako věčný student, nýbrž jako školitel budoucích pedagogů hudební výchovy.
Zdroj: kacov.g6.czHradišťan & Jiří Pavlica
Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice. (viz historie)

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost - houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan (v širší podobě i s tanečním souborem) profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem, koncertoval na 4 kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů (viz. Diskografie) a na mnoha dalších spolupracoval. Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda.

Způsob práce, dramaturgie a umělecká úroveň řadí Hradišťan k originálním a nezaměnitelným tělesům české i mezinárodní hudební scény.

Jiří Pavlica (*1953) - umělecký vedoucí, housle, zpěv
Alice Holubová (*1969) - zpěv
David Burda (*1970) - klarinet, flétny, zpěv, manažer
Milan Malina (*1964) - cimbál, zpěv
Roman Gill (*1980) - kvinton, zpěv
Milan Gablas (*1989) - kontrabas, zpěv
Josef Fojta (*1973) - klávesy, perkuse, zpěv

Zdroj www stránky souboru Hradišťan.A nyní několik fotografií z dnešního vystoupení v Novém Městě nad Metují:
   
    
Tak to byl Vánoční koncert pěveckého sboru Kácov z Nového Města nad Metují
a vyjímečné a slavné hudební skupiny Hradišťan Jiřího Pavlici.

Opravdu silný zážitek. A bleskově vyprodané hlediště naší sokolovny.

Posluchači se rozloučili dlouhým potleskem.

Jsem rád, že jsem se mohl také zúčastnit a poprvé vidět Smíšený pěvecký sbor Kácov v akci. A Hradišťan, to byla třešnička na dortu.Jindřich Buchal.