NÁVRAT DO REJSTŘÍKU BYLINEK
Vloženo 06.10. 2022
    AKÁT.
Robiniapseudoacacia, trnovník akát, †(jedovatý)

Popis.
Keř nebo strom s rozložitou korunou a kůlovým kořenem s bohatými povrchovými kořeny. Listy má střídavé, lichozpeřené, s 5 – 9 jařmy, palístky šídlovité, opadavé. Květy v úžlabních hroznech jsou řídké, zpočátku napřímené, později skloněné. Kalich je široce zvonkovitý, světle zelený, korunní listy mají tenké, bílé nebo nažloutlé nehty. Motýlokvětá pavéza je nazpět ohnutá, květ má křídla s oušky a široký člunek. Čnělka je prohnutá vzhůru a je opatřena kartáčkem chloupků.
Plody jsou tmavé lusky se 4 - 10 semeny. Otvírají se v zimě. Kvete v květnu a červnu.

Výskyt.
Byl dovezen ze Severní Ameriky. Sází se ve stromořadích, parcích i ve volné přírodě. Velmi úporně se šíří a vytváří divoké porosty.

Užívaná část.
Květ (Plos robiniaepseudoacaciae).

Sběr a úprava.
Z jara v květnu a v červnu se sbírají květy s kalichem bez dalších příměsí a opatrně se suší ve stínu. Vyjma medonosných květů je celý strom jedovatý.

Účinné látky a působení.
Květy obsahují neznámý alkaloid a ricinu podobné toxalbuminy robin a fasin. Robin způsobuje jako ricin aglutinaci (shlukování) červených krvinek. Dále se zjistil sinigrin, robinin, amygdalin, hodně tříslovin, kyselina glykosyringová a silice.
Otrava akátem se projevuje kolikovými bolestmi, např. u dětí po žvýkání žlutých kořenů a dřeva, které zaměňují za "sladké dřevo" lékořice.

Užití.
Jako spazmolytikum, emetikum a purgativum. Bez lékařského dohledu se užívání akátových drog ve větších dávkách nedoporučuje. V menším množství se přidávají do čajů.
Květní droga se používá při křečích žaludku a hladkého svalstva střev. Odvar kůry jako projímadlo (robin).
Čerstvá kůra mladých větví se užívá v homeopatii při žaludečních poruchách a při hyperaciditě žaludku. Dřív se používala místo chininové kůry jako lék proti zimnici.

Poznámka.
V pozdním létě se akát – trnovník - někdy omylem zaměňuje za jerlín japonský (Sophora japonica).