NÁVRAT DO REJSTŘÍKU BYLINEK
Poslední aktualizace 06.10.2022
  CHUDOBKA.
Bellis perennis, sedmikrása chudobka

Popis.
Vytrvalá bylina asi 15 cm vysoká s válcovitým oddenkem, s přízemní listovou růžicí a jednoúborným stvolem.. Listy jsou podlouhle obvejčité až kopisťovité, řapíkaté, na okraji vroubkovaně pilovité. Úbory mají dvouřadý zákrov, bílé jazykovité květy obvodové a žluté trubkovité květy v terči. Plodem je hladká nažka. Kvete od března do listopadu.

Výskyt.
Chudobka je domácí v Evropě. U nás je velmi rozšířená v trávnících, na mezích a pastvinách od nížiny do alpinského pásma.

Užívaná část.
Květ (úbory, Flos bellidis perennis, Flos symph-ti minoris).

Sběr a úprava.
Květní úbory bez stvolů se sbírají na počátku rozvíjení za suchého počasí od dubna do zimy. Odkvětající nesbíráme, protože se při sušení rozpadávají. Suší se ve stínu. Umělá teplota při sušení nesmí překročit 35°. Droga má příjemný pach a ostrou chuť.

Účinné látky a působení.
Obsahuje hlavně saponiny, silici, sliz, tříslovinu, anthoxanthin, hořčinu, flavonová barviva, organické kyseliny a cukr. Všechny rostlinné části, nejvíc však podzemní, obsahují hemolyzující látky. Droga podporuje odkašlávání a působí protizánětlivě. Je málo účinná a zastaralá.

Užití.
Vnitřně jako mírné adstringens a expektorans v nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vody dvakrát denně) při nemocech plicních a zánětech horních cest dýchacích. Zevně jako dermatologikum při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech, vředech apod. Chudobka bývala častou příměsí čajových směsí, kde mnohdy jen zlepšovala vzhled čaje.

Poznámka.
V zahradách se často pěstují sedmikrásy plnokvěté, které se k léčebným účelům nehodí Při sběru chudobek se může užívat hřebenů, které slouží ke sklizni heřmánku. Značné pozornosti se těšila sedmikrása ve středověku.