NÁVRAT DO REJSTŘÍKU BYLINEK
Poslední aktualizace 06.10.2022
  LOPUCH.
Arctium lappa, lopuch větší

Popis.
Lopuch je jedna z nejvétších bylin naší květeny. Všechny naše lopuchy zvané též "hořké lupeny", jsou dvouleté. Z vřetenovitých kořenů vyrůstá větvená až 2 m vysoká lodyha, která prvým rokem vytváří růžici velikých přízemních listů a druhým rokem lodyhu s květy. Listy má střídavé, vejčité až slabě srdčité, oddálené zubaté, na rubu šedě plstnaté. Kulaté červené úbory isou uspořádány v chocholičnatém květenství, lehce pokrytá pavučinovým závojem. Plodem jsou nažky s krátkým pápeřím. Dosahují až 7 mm délky. Kvete v červenci a srpnu.

Výskyt.
Roste v Evropě, v Asii, v Africe a v Americe. U nás většinou u plotů, na okrajích cest a na rumištích.

Užívaná část.
Kořen (Radix bardanae).

Sběr a úprava.
Kořen se sbírá nejlépe na podzim (v září a v říjnu), ale sklízet se může i na jaře (v březnu a dubnu). Nepříjemně páchne. Rychle se omyje, půlí a suší. Umělá teplota nemá překročit 50°. Starý dřevnatý kořen je málo účinný, a proto se nesbírá. Účinnost kořene se nejlépe zachová tím, že se před sušením asi na 3 minuty ponoří do vroucí vody. Droga má slabý pach a chutná slizovitě a nasládle .hořce. Snadno přijímá ze vzduchu vlhkost. Skladovaná se musí občas dosušit.

Účinné látky a působení.
Obsahuje hlavně silici (0,2 %), sliz, tříslovinu, 45 % inulinu, minerální látky, lappin, glykosid arkciin a složky fytoncidní. Lopuch je dosud chemicky i farmakologicky málo probádán. Příznivě působí při poruchách trávicího traktu a posiluje odolnost organismu. Podporuje vyměšování moči. V literatuře se uvádí, že je to prostředek, který svou účinností převyšuje cizozemskou sarsaparillu.

Užití.
Vnitřně v nálevu jako mírné diuretikum a roborans (1 čajová lžička, tj. asi 4 g řezané drogy na šálek vody nebo 6 - 12 g prášku) při zvýšeném zadržování vody v těle a jako posilující léčivo v rekonva-lescenci a při jarní únavě. V poslední době se užívá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky. Ale hlavně se používá zevně při kožních afekcích: ekzémech, hnisavých procesech, špatně se hojících ranách a při seborhei vlasové pokožky.

Poznámka.
Stejně jako lopuch větší můžeme použít lopuch menší (Arctium minus Bern.) a lopuch pavučinatý (Arctium tomentosum Miller).