NÁVRAT DO REJSTŘÍKU BYLINEK
Poslední aktualizace 06.10.2022
  MOCHNA HUSÍ.
Potentilla anserina, mochna husí

Popis.
Nízká vytrvalá bylina s poměrně silným až hlízovitým oddenkem a dlouhými, položenými a kořenujícími lodyhami. Listy má přetrhaně lichozpeřené, podlouhle vejčité, hluboce pilovité, na rubu obyčejně hedvábité běloplstnaté. Horní listy, menší, jsou chuději zpeřené a nejvyšší zastupují už jen palisty. Květy vyrůstají jednotlivě na dlouhých stopkách z uzlin lodyhy a mají velké žluté plátky. Měří v průměru až 2 cm. Kvete od května do července.

Výskyt.
Roste v celé Evropě. U nás je hojná na návsích, u cest, v močálech, na březích rybníků a řek od nížiny do podhůří.

Užívaná část.
Nať (Herba potentillae anserinae), eventuálně kořen (Radix potentillae anserinae).

Sběr a úprava.
V květnu až červnu se sbírá kvetoucí nať a suší se nejlépe ve stínu nebo při umělé teplotě nepřevyšující 40°. Droga je bez pachu, chutná poněkud svíravě trpce. Někdy se také sbírá kořen, který chutná mírně nasládle. Kořen se sbírá v září a říjnu, dobře se omyje a suší zvolna při umělém teple. Potom se práškuje.

Účinné látky a působení.
Nať obsahuje dosud chemicky blíže neurčenou složku, stopy silice a tříslovinu (až 2%), tormentol, dosud neurčené flavony a hořčinu. Nositelem protikřečového účinku je glykosidní sloučenina.
Mochna působí na hladké svalstvo a uvolňuje křeče. Je znám také účinek protizánětlivý a svíravý. Vařením drogy se zhoršuje aroma nápojů.

Užití.
Jako spazmolytikum vnitřně v nálevu (2 - 3krát denně 2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) nebo v prášku (3 - 4krát denně na špičku nože s čajovým nápojem nebo červeným vínem, spolu s mátou a meduňkou) proti průjmům, hlavně tehdy, jsou-li doprovázeny křečemi, při kolikách a bolestivé menstruaci, u gynekologických afekcí, při všech křečových stavech.
Protože účinek protikřečový se dostavuje pomalu, je možno užívat mochnu profylakticky již několik dní před menstruací.
Zevně se mochna uplatňuje v koupelích při špatně se hojících a mokvajících ranách.

Poznámka.
Příbuznou rostlinou je mochna plazivá (Potentilla reptans). Její účinek je téměř stejný, takže může být náhradní rostlinou za mochnu husí. Užívá se rovněž nať. Používá-li se proti nechutenství, přidává se do ní pelyněk spolu se zeměžlučí a kořenem benedyktu.