NÁVRAT DO REJSTŘÍKU BYLINEK
Poslední aktualizace 06.10.2022
  VLAŠTOVIČNÍK.
ChelidoniummajusL, vlaštovičník větší, †(jedovatý)

Popis.
Jedovatá vytrvalá, páchnoucí rostlina až l m vysoká, s válcovitým asi 1 cm silným oddenkem. Má větvitou, vlnatě plstnatou lodyhu, která nese střídavé, lyrovitě peře-nosečné listy na líci světle zelené a lysé, na rubu modrozelené a poněkud chlupaté. Nať je proniknuta jedovatou oranžově mléčnou šťávou.
Květy, sestavené v okolíky, jsou dlouze stopkaté a drobné. Maji žlutou čtyřplátečnou korunu a četné tyčinky. Plod je jednopouzdrá šešule. Kvete od června do září.

Výskyt.
Je rozšířen po celé Evropě. U nás nejčastěji na rumištích, v křovinách apod. jako plevel.

Užívaná část.
Nať (Herba chelidonii)a oddenek (Radix chelidonii).

Sběr a úprava.
Nať se sbírá na počátku květu, nejlépe v rukavicích. Nepoužije-li se po sběru čerstvá rostlina, je třeba ji rychle sušit při teplotě do 40°, aby se předešlo fermentativním pochodům. Na počátku vegetační periody je obsah alkaloidů nejmenší a na podzim největší. Droga omamně zapáchá a chutná palčivě hořce. Při skladování snadno plesniví.

Účinné látky a působení.
Obsahuje v čerstvé oranžově mléčné šťávě asi 14 alkaloidů (1 - 4 %). Z nich chelidonin a chelerythrin působí baktericidně a jako mitotické jedy. Další, homochelidonin, sangu-inarin aj. jsou příbuzné s opiovými alkaloidy.
Působí přes ústřední nervstvo povzbudivě na hladké svalstvo dělohy a na srdeční činnost, zvyšují tlak a rozšiřují koronární cévy, uvolňují křeče průdušek a střev. U vlaštovičníku byly prokázány také fytoncidní účinky. Užívá se hlavně k průmyslovému zpracování a k izolaci jeho alkaloidů.
V minulosti se extrakt z vlaštovičníku používal k léčbě některých forem rakoviny, především karcinomu kůže. Nejnovější práce potvrzují tlumicí účinek vlaštovičníku na růst nádorových buněk.

Užití.
Jako spazmolytikum a sedativum, rovněž jako cholagogum vnitřně v nálevu (půl čajové lžičky řezané natě na šálek vody, 2 šálky denně) proti dráždivému kašli, astmatickým záchvatům, k uklidnění žaludečních křečí a ke zmírnění bolestí při chorobách žlučníku. Je třeba zamítnout užití mléčné šťávy k odstranění bradavic.
Jedovatost drogy vyžaduje, aby se užívala jen na předpis a pod dozorem lékaře. Šťáva může způsobit případně kožní onemocnění a při neopatrném zacházení např. poškodit oční rohovku.