NÁVRAT NA VSTUP DO NOVOMĚSTSKÉHO KURÝRA.

V GALERII ZÁZVORKA PROBĚHLO SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ VÝSTAVY NOVOMĚSTSKÉHO RODÁKA
VLADIMÍRA SUCHÁNKA


Vloženo 20.01.2023Vladimír Suchánek (12. února 1933 Nové Město nad Metují - 25. ledna 2021 Praha) byl český malíř a grafik.

V letech 1952 - 1954 studoval obor výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Karlovy univerzity v Praze u profesorů Cyrila Boudy, Karla Lidického a Martina Salcmana. Studia nedokončil, protože v roce 1954 přestoupil na Akademii výtvarných umění, kde v roce 1960 absolvoval v ateliéru užité grafiky profesora Vladimíra Silovského.
Byl činný v oboru grafiky, malby, knižní ilustrace, plakátů, známkové tvorby a exlibris. Od 70. let minulého století se věnoval zejména barevné litografii; od roku 1996 vytvořil více než dvě desítky návrhů poštovních známek a na 400 Ex libris.
V 50. letech hrál na klarinet a saxofon v tanečním big bandu. Na počátku 70. let byl zakladatelem, klarinetistou a kapelníkem v komorní hudební skupině Grafičanka.
Byl členem Svazu českých výtvarných umělců a spolku Mánes. Od roku 1995 byl dvacet let předsedou SČUG Hollar.
Za svou tvorbu získal celkem 27 významných cen. V roce 1997 byl jmenován členem Evropské akademie věd a umění se sídlem v Salcburku. Roku 2006 mu bylo uděleno státní vyznamenání Medaile Za zásluhy III. stupně. Nové Město nad Metují mu udělilo 28. října 2008 na zámku rodiny Bartoň-Dobenín čestné občanství. Četné občanství mu udělilo také město Mariánské lázně v roce 2021.
Uspořádal 149 samostatných výstav v České republice i v zahraničí - v Holandsku, Belgii, Německu, USA, Japonsku, Švédsku, Dánsku, Polsku a na Slovensku; poslední velkou výstavu uspořádal v Císařské konírně Pražského hradu v roce 2013. Zúčastnil se téměř 300 kolektivních výstav, mimo jiné mezinárodních bienále grafiky - Brno, Lublaň, Krakov, Paříž, Terst, Grenchen, Buenos Aires, Frechen, Bradford, Biella, Rijeka, Segovia, Tokio, Heidelberg, Norimberk, Malbork, Lodž, Frederikshavn, Berlín, Miami, Toronto, Fredrikstad a Peking a také triennále Ex libris v Chrudimi.


Zdroj: Wikipedie.
Komentář Novoměstského kurýra:
Akci uvedla a přítomné přivítala galeristka Katrin Patriková.
Nutno jednoznačně konstatovat, že na vernisáži byla opravdu veliká účast, starodávná Zázvorka doslova "praskala ve švech".
To je jistě známka, že novoměstská veřejnost vnímá svého rodáka Vladimíra Suchánka s velkým respektem a úctou.
Práci svého otce zajímavě popsal ve svém vystoupení Martin Suchánek, syn umělce.
Významnou kulturní událost v našem městě podtrhl svou účastí místostarosta Nového Města nad Metují ing. Vrátný s manželkou.

Již tradičně byla akce ozdobena i hudebním vystoupením, tentokrát to byl klarinet Martina Čechoviče.
Výstava obsahuje výběr z díla Vladimíra Suchánka, opravdu doporučuji návštěvu.

Podívejte se na několik fotografií.


Jindřich Buchal.
Martin Čechovič.Martin Suchánek a Katrin Patriková.Vystoupení Martina Suchánka.Vystoupení Martina Čechoviče.Místostarosta Nového Města nad Metují ing. Vrátný s manželkou.

Jindřich Buchal.
l