NÁVRAT DO AKTUALIT

Nové Město nad Metují řeší absurdní spor o parkovací čáry, nesmí být přerušované ani plné.

Vloženo 31.7.2012
Náměstí a zámek v Novém Městě nad Metují
foto: Michal Klíma, MF DNES


Autor: Štěpánka Tůmová, Novinky iDnes.

Převzato z internetu 31. července 2012.

Podívejte se na stranky iDnes, jsou tam další zajímavé zprávy:

Stránky iDnes

Kuriózní dopravní spor jako vystřižený z absurdní hry Járy Cimrmana, rozhýbal Nové Město nad Metují. Bílé žulové kostky, které mají označovat parkovací chlívečky pro auta, netvoří bílou čáru. Natřená je jen každá čtvrtá. Ale protože zákon takovou variantu nezná, radnice si tím zadělala na pořádné potíže. A domalovat ji? S tím zase nesouhlasí památkáři.
Kvůli špatnému značení nyní radnice nemůže zavést ani nový parkovací systém s papírovými kotouči, který by řidičům dovolil parkovat dvě hodiny zdarma. Náměstí je věčně ucpané, protože někteří zde parkují celý den, a to zadarmo.
Město totiž nesmí vybírat parkovné kvůli evropské dotaci poskytnuté na opravu náměstí. Nikdo tedy nemůže dostat pokutu za špatné stání.
"Nyní je náměstí bez značek, protože nám památkáři nepovolí dopravní značení, jak ho navrhuje dopravní inspektorát. Ve vyhlášce je, že musí být plná bílá čára nebo jiné srozumitelné značení. V jiných městech se toto značení běžně používá, v našem městě ne. Každý vám řekne něco jiného," uvedla novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská (ODS).


"Spor o čáry" vedou úřednice z odborů dopravy a výstavby
Renesanční náměstí je opravdu zvláštní: patří do městské památkové rezervace, přesto jeho středem vede silnice první třídy a počítá se tu s velkým množstvím parkujících vozů.
Město si pro rekonstrukci náměstí vybralo návrh svého dnes už zesnulého architekta Zdeňka Tomka. Ten vyčlenil pro chodce vyvýšenou dlažbu před frontami domů. Parkovací místa a silnice zabírají vnitřek náměstí.
O bílé kostky, které netvoří souvislou plnou čáru, se teď vedou vášnivé spory. Právě tento způsob značení totiž prosadili památkáři.
Jenže silniční správní úřad je na základě znaleckého posudku nemůže uznat, neboť stávající vodorovné dopravní značky na Husově náměstí nemají oporu v zákoně, jak uvedla Marie Horáková, která vede místní odbor dopravy a silničního hospodářství.
Proti bílým čarám je však druhá úřednice, památkářka. "Malovat čáry po náměstí mi přijde hodně necitlivé. Městské památkové rezervace si zaslouží citlivý přístup i u dopravního značení," tvrdí Radka Škaldová z odboru výstavby.


Dalším problémem je i osvětlení náměstí.
Roztrpčeni jsou i podnikatelé. Bez dopravních značek se totiž nedají z náměstí vypudit ti řidiči, kteří na náměstí parkují mnoho hodin.
"Určitě tu denně stojí nejméně deset aut dělníků, kteří odtud cestují do automobilky v Kvasinách. Když pak řidiči nenajdou na náměstí volné místo, ujedou jinam. Ubírá to zákazníky mně, zámku i dalším," řekl majitel restaurace Zbyněk Paďour.
Novoměstští zastupitelé na svém posledním jednání neskrývali údiv nad tím, že všechna jednání zatím skončila patem. Památkáři se totiž postavili nejen proti dopravnímu značení, ale i proti změnám v osvětlení na náměstí. Drží se původní koncepce potemnělého náměstí s několika nasvícenými stavbami a odmítají, aby město přidalo třeba lampy na historické fasády.
"Té situaci nerozumím a zdá se mi to jako nechuť věc řešit. Zajímá mě hlavně osvětlení, protože to ovlivňuje i parkování. V zimě v šest hodin večer si už nevidíte ani na vlastní nos," řekl opoziční zastupitel Petr Neumann (KDU-ČSL).